Zdarza się, że nie tylko Policja, ale również inne grupy zawodowe są zmuszone do zastosowania środków przymusu bezpośredniego. Zastanawiasz się, czym właściwie są środki przymusu bezpośredniego i kto może ich używać?
Środki przymusu bezpośredniego – co to?
Według ustawy z dnia 24 maja 2013 roku na temat środków przymusu bezpośredniego i broni palnej możemy zaliczyć do środków przymusu bezpośredniego siłę fizyczną w postaci technik:
- transportowych
- obrony
- ataku
- obezwładnienia
Są to także kajdanki (zakładane zarówno na ręce, jak i na nogi oraz zespolone), kaftan bezpieczeństwa, pas i siatka obezwładniająca, pałka służbowa, wodne środki obezwładniające oraz chemiczne środki obezwładniające w postaci ręcznych miotaczy substancji obezwładniających, plecakowych miotaczy substancji obezwładniających oraz granatów łzawiących, a także innych urządzeń przeznaczonych do miotania środków obezwładniających. Zaliczamy do nich także psa i konia służbowego, przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej, celę zabezpieczającą oraz izbę izolacyjną, a także pokój izolacyjny, kolczatki drogowe i inne środki służące do zatrzymywania i unieruchamiania pojazdów mechanicznych oraz pojazdy służbowe.
Kto i kiedy może używać środków przymusu bezpośredniego?
Uprawnieni do używania lub wykorzystywania środków przymusu bezpośredniego to nie tylko funkcjonariusze policji, ale również m.in. funkcjonariusze ABW, Służby Ochrony Państwa, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Więziennej, Straży Granicznej, Marszałkowskiej i Straży Parku oraz żołnierze Żandarmerii Wojskowej, a także pracownicy ochrony. Zawód ochroniarza jest regulowany ustawą o ochronie osób i mienia. To właśnie ta ustawa reguluje, kiedy pracownik firmy ochroniarskiej może skorzystać z dostępnych środków przymusu bezpośredniego. Mogą one być również wykorzystane wyłącznie, gdy występują ku temu wyraźne przesłanki oraz realne zagrożenia. Przykładowo, ochroniarz ma możliwość użycia siły fizycznej, gdy osoba zagrażająca bezpieczeństwu nie reaguje na słowne polecenia.