Aktualnie osoby w charakterystycznym, czarnym stroju lub innym uniformie spotkać można praktycznie codziennie i niemalże na każdym kroku, np. w przedsiębiorstwach, w budynkach użytku publicznego, centrach handlowych oraz na różnego rodzaju wydarzeniach kulturalno-rozrywkowych. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, jakie uprawnienia ma pracownik ochrony. Zastanawiasz się co wolno takiej osobie, a kiedy przekracza swoje uprawnienia? Czytaj dalej.
Kim jest ochroniarz?
Jest to stanowisko pomiędzy stróżem a policjantem, co sprawia, że wiele osób kwestionuje prawa i obowiązki ochroniarzy. Przede wszystkim, pracowników ochrony można podzielić na dwie grupy: niekwalifikowanych i kwalifikowanych. Zakres obu tych grup znacznie się od siebie różni. Dowiedz się więcej.
Kwalifikowany pracownik ochrony – kto to?
Według ustawy O ochronie osób i mienia z dnia 22 sierpnia 1997 roku jest to każda osoba wpisana na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej lub zabezpieczenia technicznego. Uprawnienia takich osób w czasie pełnienia obowiązków służbowych reguluje rozdział 6 (art. 36-42). Ustawa ta wskazuje, że ochroniarzem może być również osoba, która nie znajduje się na tej liście, a wykonuje zadania należące do tego stanowiska. Niemniej jednak prawa tych osób są o wiele mocniej ograniczone. Przykładowo, ochrona niekwalifikowana nie ma prawa użyć przymusu bezpośredniego, np. chociaż taki pracownik może mieć przy sobie gaz pieprzowy, to jego użycie jest dopuszczalne wyłącznie w sytuacji samoobrony.
Jakie uprawnienia posiada pracownik ochrony?
Zarówno kwalifikowany, jak i niekwalifikowany ochroniarz może weryfikować uprawnienia do przebywania na danym terenie i potwierdzać tożsamość ludzi przez wylegitymowanie, wypraszać osoby nieuprawnione z danego obszaru, a także ujmować ludzi stanowiących bezpośrednie zagrożenie zdrowia, życia lub mienia i przekazywać ich w ręce policji.
Natomiast wyłącznie kwalifikowany ochroniarz może w takich sytuacjach stosować środku przymusu bezpośredniego (np. siła fizyczna, broń palna, pałka służbowa, paralizator i gaz pieprzowy, kajdanki).